Náš příběh

ZAHRADNICTVÍ BÍLÝ JEDNOROŽEC

Farma Bílý jednorožec v Roblíně, byla založena v roce 2004. Původních 10 ha restitučních bylo postupně rozšiřováno o pronajaté a později odkoupené pozemky, na dnešních 65 ha obhospodařované půdy. Prioritní záměr - výroba ovoce, zeleniny a koření pro velkou rodinu a dvě rodinné restaurace - funguje a trvá. K tomu nyní přibyl zájem - vytvořit pří farmě spolek  Bílý jednorožec - pro trvale udržitelný život a rozšířit i malou distribuční síť k prodeji produkce farmy.Rostlinná výroba farmy.

Pěstujeme zeleninu a ovoce v areálu zahrady na zavlažované ploše 4 ha. V této ploše je cca 1700 m2 foliovníků a venkovní záhony. Součásti zahrady i sad o výměře přes 1 ha a 1 ha RRD.

Produkuji zeleninu běžných druhů: rajčata papriky okurky květák brokolici a kedlubny, cukety a melouny, celer či lilek. A koření téměř všech dostupných druhů. Farma se zaměřuje také na ovoce, lískové i vlašské ořechy, rakytník, borůvky, muchovníky, brusinky, aronie. Specialitou farmy je plantáž beztrnné ostružiny a stáleplodicích jahod Selva. Součásti rozstl. výroby je i výroba kompostů a hnojivých substrátů na přírodní bázi.

Živočišná výroba.

Máme malý chov jerseyského skotu s omezenou mléčnou produkci, chováme ovce a kozy na maso pastvením způsobem. Součásti farmy je i malé stádo jízdných koní ČT s pravidelným odchovem a výcvik hříbat a jejich parkurovým výcvikem.

Krmení zvířat zajišťujeme vlastní produkcí krmné hmoty z pastvin, sena a senáže.

Lesa RRD

Pro zadržování rody v krajině byl ze tří stran areálu zahrady vysazen les. K zakoupeným 2,6 ha starého lesa bylo vysazeno 10 ha nového smíšeného a asi 2 ha RRD. Máme i vlastní matečnice a ročně vyrábíme několik tisíc odrostků topolu černého a topolu 105

Nové byl zakoupen 2 ha pozemek bývalého lomu mezi silnici z Třebotova a chatovou osadou Roblín na Švarcavě. Tento pozemek je v současně době rekultivován na pastevní areál s rozptýlenou výsadbou stromů do povoleného množství 100 kusů /ha - což bude ve výsledku pastevní agroles.